Kiss László, az MSZP színeiben megválasztott polgármester DK-ba átigazolása az elmúlt időszak legnagyobb híre Óbudán. Noha a kerületben valódi tennivaló is akadna, amelyeket persze bőszen meg is ígért a baloldal még a választás előtt, most mégis csak az MSZP további sorvadása és a Gyurcsány-párt igazolási-láza kapcsán került a hírekbe. Most már pénzszűkével magyarázza a baloldali vezetés az ígéretek meghiúsulását, és azt állítja, hogy ötéves távlatban meg fognak azok valósulni.
Az új költségvetés tárgyalásakor derült ki, hogy a korábbi hosszú követeléslista sok pontja csak addig volt fontos a baloldal számára, amíg ígérgetni kellett a kampányban, aztán amikor dolgozni kéne ezek megvalósításán, akkor kikerültek a képből. Bús Balázs korábbi polgármester kijelentette, hogy
másfél milliárdos puffer van a 2020-as költségvetésben,
azaz van mozgástér a sürgős feladatok elvégzésére. Ezek közé sorolta az óvodai-, bölcsődei-, illetve a szociális ágazatban tovább már nem halasztható bérrendezéseket. Bús 20 százalékos béremelést sürget, amit lehetővé tenne a pénzügyi helyzet, és indokolttá tesz, hogy lassan tarthatatlanná válik a helyzet, mert az alacsony bérek miatt magas a fluktuáció. Bús azt is elmondta, hogy a béremelés korábbi elmaradásáért jelentős részben a pénzügyi főosztályt terheli felelősség az információ visszatartása miatt.
Az idei kiadási tervek között azonban nem szerepel a béremelés, ahogy több más, ősszel még megígért dolog sem. A DK, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd az egy évvel ezelőtti költségvetés tárgyalásakor még közös módosító javaslatot terjesztett be, amelyben közterületi illemhelyek kialakítását, parkosítást, a kertesítés összegének megemelését, újabb nyugdíjasház kialakítását, a gázgyári lakótelep közterületeinek rendbetételét, a levegőminőséget mérő berendezések kihelyezését, és az egykori Gázgyár területéről a Dunába szivárgó víz vegyelemzését, illetve ezek költségvetési biztosítását követelték. Egyúttal az Óbuda újság támogatásának csökkentését, a kerületi reklám és propaganda kiadások radikális csökkentését követelték, beleértve a kerületi cégek kiadásait, valamint egy hatástanulmány elkészítését egy kaszásdűlői gyalogos felüljáróra, emellett a kerületi csapadékvíz-elvezetési problémák feltárását és intézkedési terv készítését.
Ezeknek most nyomuk sincs az új, immár általuk jegyzett, 2020-as költségvetésben, ahogy a baloldal számára nemrég még oly fontos kampányígéreteknek sem. Nem lesz most zajvédő fal a HÉV vonalán, elmarad a téglából épült társasházak felújítása, a népszavazás a Római parton, az útépítések, az új kerékpárút és az új kutyafuttatók, parkosítások is, ahogy Csillaghegy közösségi központjának közösségi tervezését sem indítják el. Az elégtelen munkavégzését firtató kérdésekre rendre sértetten és arrogáns tömörséggel válaszoló baloldal most sem volt túl szószátyár: indoklása szerint a korábbi vezetés hitelekből fejlesztett, amit most kell majd törleszteni, ezért szűkös a mozgástér, az ígéreteket pedig ötéves távlatban kell számonkérni rajtuk.
forrás: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS